طراحی سایت

زبان UML

مدل سازی با UML

  UML یک زبان بین المللی است که در آن با استفاده از نماد های گرافیکی؛ چهره های مختلف کارکرد یک سیستم نشان داده می شود به گونه ای که برای تمامی افراد درگیر سیستم قابل درک باشد. این زبان، زبانی است برای مشخص کردن (Specify)، مصورسازی(Visualize)، ساخت (Construction) و مستندسازی (Documenting) سیستمهای نرم‌افزاری و غیر نرم‌افزاری و نیز برای مدلسازی سیستمهای تجاری.
در سال ۲۰۱۲ نسخه ۲٫۵ این زبان مدلسازی نیز تولید شد که این نسخه در سال ۲۰۱۵ به صورت عمومی منتشر گردید. با استفاده از UML می‌توان تقریباً هر گونه برنامه کاربردی که ممکن است بر روی هر ترکیبی از سخت‌افزار، سیستم عامل، زبان برنامه‌نویسی و شبکه اجرا شود را مدلسازی نمود. طراحی بر پایه مفاهیم شی گرایی UML سبب می‌شود که ذاتاً با محیط‌ها و زبانهای برنامه‌نویسی شی گرا (مانند سی پلاس پلاس، جاوا و سی شارپ) سازگاری کامل داشته باشد، اگرچه می‌توان از آن برای مدلسازی برنامه‌های غیر شی گرا مانند برنامه‌هایی که با زبان‌های بیسیک، کوبول و فرترن نوشته می‌شوند نیز استفاده نمود.

UML مجموعه ای از ویژگی ها و استانداردهایی است که توسط شرکت OMG معرفی شده است و در دو بخش معرفی شده است، زیر ساخت و روساخت و نیز دو مشخصه مرتبط با آن که عبارتند از تبادل دیاگرام ها و زبان محدودیت شی.
UML logo.svg


مقالات